بازی های تقلیدي

( ويژه ي كودكان بالاي يك سال)

از آغاز ماه پانزدهم یا شانزدهم، کودکتان می کوشد رفتارهای روزانه تان را تقلید کند. می توانید اشیای مختلفی را در دسترس او بگذارید و به او اجازه دهید به تقلید از کارهای شما بپردازد. مثلاً تلفن، پلاستیک، جارو، قابلمه و ... را در اختیارش بگذارید و هر بار که کار خانه را انجام می دهید، از او بخواهید با شما همراهی کند. همین طور می توانید لوازم شخصی خود مثل کلاه و کفش و کیف را به او بدهید. در این صورت کودکتان بسیار خوشحال خواهد شد، زیرا می تواند خود را شبیه بزرگترها کرده و نقش بزرگترها را انجام دهد.

 نقاشی روی دیوار

بر روی یکی از دیوارهای اتاق کودکتان، مقوای کاغذی که یک طرف آن تا زمین آویزان باشد، بچسبانید. کودکتان می تواند بر روی این مقوا نقاشی کند. به او توضیح بدهید که فقط در این قسمت می تواند از خودنویس یا مدادهای رنگی استفاده کند و در دیگر جاهای خانه حق نقاشی ندارد. با این روش به کودکتان آزادی استفاده از قدرت ابتکاری اش را می دهید و به بهبود حرکتش کمک می کنید. همین طور به او می آموزید که چگونه پای بند آموزش های شما باشد. به خاطر داشته باشید که به صورت منظم مقوا را تغییر دهید.

  اسباب بازی دور دست

از سن يك سالگي هنگامی که کودکتان در صندلی غذا يا بر سر سفره نشسته است، یک اسباب بازی در جایی دورتر از او بگذارید. قاشق چوبی یا شی را به کودک بدهید تا به واسطه آن، اسباب بازی را بیاورد. او را تشویق کنید و به او بیاموزید که چگونه از قاشق برای گرفتن اسباب بازی استفاده کند. بگذارید چند بار این کار را انجام دهد و در هر بار نوع اسباب بازی را تغییر دهید. هر بار که در این کار موفق شد، با دست زدن و تبریک گفتن به او شادمانی خود را ابراز کنید.

 بازی جفت ها

جورابی رنگی مثلاً رنگ قرمز یا آبی به کودکتان بپوشانید. سپس دو جوراب یکی به همان رنگی که پوشیده و دیگری به رنگ مختلف به او بدهید و از او بخواهید که جوراب مورد دلخواه خود را برگزیند. از این فرصت برای آموزش اسم رنگ ها به کودک استفاده کنید و با انگشتتان به جوراب های مختلف اشاره نمایید و به صورت واضح اسم هر رنگ را تلفظ کنید.

 گردش در منزل

به همراه کودکتان، در منزل گردش کنید و هر بار بگذارید کارهای ساده را انجام دهد تا قدرتش بر انجام حرکت های دقیق تقویت شود. مثلاً : بکوشد پنجره را باز کند، شیر آب را باز و بسته کند، در یخچال را باز کند و ... خطی بکشید و به همراه کودکتان هر شب یا هر صبح به صورت منظم در آن راه بروید. کودکان در این سن، نظم و ترتیب را دوست دارند و با این روش می توانید پیشرفت کودکتان را ملاحظه کنید.

 تصویر خودت را بکش

از بالاي دو سالگي مي توانيد کودکتان را روی یک مقواي بزرگ بخوابانید و به وسیله مداد شمعي یا ماژيك پهن، بدنش را بکشید. سپس تصویر را روی دیوار بچسبانید و از او بخواهید که تصویرش را به رنگ لباسی که پوشیده است، رنگ آمیزی کند. هم چنین از کودک بخواهید که چشم، دهان، مو و ... را بکشد. این بازی به آشنایی کودک با جسم و هویتش کمک می کند.

بزرگ و کوچک

روی میز جفت های متفاوتی از اشیا ( مثل : دو کاسه، دو کتاب، دو قاشق و ...) را بگذارید، طوری که یکی از این جفت ها از دیگری بزرگتر باشد. برای کودکتان معنی دو کلمه  " بزرگ و کوچک " را توضیح دهید. سپس از او بخواهید که اشیای کوچک را در کنار هم و اشیای بزرگ را در یک ردیف بچیند. در مرحله بعد می توانید این بازی را با زیاد کردن تعداد جفت ها و با گذاشتن سه شی به جای دو شی پیچیده ترکنید.

 جدا کردن و دسته بندی کردن

از سن دو سالگي روی میزه 10 چوب کبریت و تعدادی سکه کوچک بگذارید (می توانید از حبه قند، برنج یا کشمش استفاده کنید) همه این اشیا را در کنار هم قرار دهید، طوری که با هم مخلوط شود. سپس از کودکتان بخواهید چوب کبریت ها را از سکه جدا کند. در این بازی، کودکتان را تنها نگذارید، زیرا ممکن است اشیا را در دهانش بکند. می توانید از چنگال، قاشق، کارد و ... استفاده نمایید و از کودکتان بخواهید که اشیای مشابه را جدا کند و آن ها را در سه ردیف چنگال، چاقو و قاشق قرار دهد. برای جلوگیری از وقوع حادثه نزد کودکتان بمانید و او را تنها نگذارید!

 بازیِ چشیدن

از دو نيم سالگي مي توانيد چشم کودکتان را ببندید و با قاشق ، مقدار کمی از غذاهای متنوع را (پوره سیب زمینی، هویج، اسفناج، مربا، ماست، آب لیمو ، موز کوبیده شده و ...) در دهانش بگذارید. کودکتان باید طعم هر غذا را تشخیص دهد. در مرحله بعد می توانید بازی را پیچیده تر کنید و از کودک بخواهید که قبل از خوردن، بوی غذا را استشمام کند. در صورتی که بخواهید بازی را بسیار پیچیده کنید، می توانید در انواع مربا رایحه های مختلف بریزید یا سبزیجات را فقط آب پز کنید. مهم این است که کودک در مورد طعم هر غذا نظرش را بدهد. این بازی موجب می شود کودک احساساتش را بیان کند و متوجه تفاوت طعم غذاها شود.

 وزن ها

 در سنين بالاي سه سال به مرور به کودکتان، اشیایی که وزن های مختلف و حجم واحدی دارند (سنگریزه، گلوله پنبه، قاشق فلزی، یک تکه پنیر، قوطی کبریت، باتری کوچک، توپ پلاستیکی و ...) بدهید. بگذارید متوجه تفاوت وزن های این اشیا شود. سپس از او بخواهید اشیای هم وزن را کنار هم قرار دهد.

 مدیر ایستگاه

با این بازی، کودکتان مفهوم سرعت را می فهمد. روی زمین نقطه شروع و پایان را مشخص کنید. در این بازی کودکتان نقش قطار را ایفا می کند. روی خط شروع می ایستد و به طرف خط پایانی می رود. سپس بین دو نقطه می رود و می آید. در حالی که تابع دستورات شماست. «به کندی برو!» ، «کمی عجله کن» ، « زود باش» و ... اگر کودکتان دچار اشتباه شد، اشتباهش را تصحیح کنید و سرعت های مختلف را به او بیاموزید.

 در شکار

هنگامی که کودک در صندلی اش نشسته است، در مکانی دورتر از او بالشتي کوچک بگذارید و یک طرف بالشت را به طنابی بلند ببندید. بگذارید کودکتان به خوبی ببیند که اگر طناب را بکشد، می تواند بالشت را به خود نزدیکتر کند. سپس بالشت را از او دور کنید و روی آن اسباب بازی قرار دهید. طناب را در دسترس او بگذارید و او را برای گرفتن اسباب بازی از طریق کشیدن طناب تشویق کنید، تا بدین صورت، بالشت را به سوی خود بکشد.

 کشتی آتش گرفت

می توانید به همراه کودکتان، این بازی را بر روی یک تخت کوچک، سجاده یا حتی روی حوله بزرگی که روی زمین پهن کرده اید، انجام دهید و فرض کنید که این حوله یا سجاده کشتی است. در این بازی، کودکتان روی حوله می نشیند و هنگامی که فریاد می زنید «کشتی آتش گرفت» او باید خود را به دریا، یعنی به بیرون حوله، سجاده یا تخت پرت کند و ... سپس فریاد می زنيد: «کارمان تمام شدم یا « غرق نخواهیم شد» با این اشاره، کودک باید به سرعت به کشتی برگردد و ... می توانید این بازی را پیچیده تر کنید. مثلاً با شتاب دستور دهید یا این که بیش از چند بار این دستورات را تکرار کنید. بدین ترتیب بازی سخت می شود، زیرا کودک باید مواظب باشد که خطا نکند.

مسابقه رنگ ها

از سن چهار سالگي به بعد اسم یک رنگ را بگویید. سپس با صدای بلند تا شماره سه بشمارید. در این بین، کودک باید به دنبال رنگی که انتخاب کردید، بگردد و قبل از این که شمارش تمام شود، آن شی را برایتان بیاورد. می توان با کم کردن مدت جست و جو یا آوردن دو شی با رنگ های مختلف، بازی را پیچیده تر کنید.

قهرمان کوچک

از سن دو سالگي و نيم طنابی بلند بردارید و به صورت دایره یا منحنی آن را روی زمین قرار دهید. سپس از کودکتان بخواهید که مانند قهرمان، بدون این که بیفتد یا پاهایش به زمین بخورد، روی طناب راه برود (اگر پابرهنه یا با جوراب راه برود، آسان تر است) . قبل از این که بازی را پیچیده تر کنید، حتماً موفقیت او را مورد تشویق قرار دهید. مثلاً از او بخواهید همان طور که روی طناب ایستاده ، روی یک پا بایستد، دور بزند، به مسیر اولش برگردد یا ...

 دستورات

تمرين این بازی از سن سه سالگي به بعد باعث تقویت حافظه و واژگان می شود. از کودکتان بخواهید که کاری ساده انجام دهد. مثلاً به او بگویید: «برو به میز سالن دست بزن بعدش برگرد اینجا.» بعد از این که کودک این کار را انجام داد، از او بخواهید که به جای یک کار، دو کار انجام دهد. مثلاً به او بگویید « برو در اتاقت را بزن و برای من قاشق بیاور.» بعد از آن به جای دو کار، سه کار به او بدهید و ... فایده این بازی این است که کودکتان چند سفارش را حفظ می کند و به ترتیب آن ها را انجام می دهد.

آقا / خانم فلانی مریض است

شروع اين بازي از سن يك و نيم سالگي است بدين صورت كه این جمله کلیشه ای را به کودکتان بگویید « آقا / خانم فلانی مریض است» ، « زخمی است» و ... نام یکی از اعضای بدن، گوش، آرنج، توده گوشت و ... را برای کودکتان بیان کنید. هر بار، کودکتان باید به عضوی که نام گذاری کرده اید، اشاره کند.

بسکتبال در اتاق

برای انجام این بازی کافی است سطل آشغال یا یک سطل معمولی و یک روزنامه قدیمی بیاورید. تعدادی از برگه های روزنامه را به شکل توپ گلوله کنید و سبد را روی میز کوچک یا صندلی دورتر از شی شکستنی قرار دهید. این بازی به این صورت است که در هر مرتبه ، هر یک از طرفین باید با افزودن مسافت توپ را داخل سبد بیندازند.

 تعقیب صدا

صدای زنگ کوچک یا صدای کوبیدن قاشق روی فنجان را به گوش کودکتان برسانید. سپس چشمانش را ببندید. کودکتان باید در حالیکه چشمانش بسته است از یک مکان به مکان دیگر برود. صدای زنگی که آن را حرکت می دهید، کودکتان را یک بار به جلو، بار دیگر به چپ، راست یا عقب می کشاند... هنگامی که کودکتان به هدف رسید، می توانید با شیرینی یا شکلات به او جایزه دهید.

 تعقیب هیجانات

به کودکتان یک مجله که حاوی تعدادی عکس است، بدهید. از کودکتان بخواهید که در بین عکس ها عکس انسان خسته ، عصبانی، مضطرب، خوشحال و ... را برگزیند. هر عکسی را که انتخاب کرد، علت انتخاب آن را از او بپرسید. در این بازی می توانید به وسیله یکی از این هیجانات ، به یادآوری احساسات کودک بپردازید.

سفر رنگ ها

به هنگام پیاده روی یا هنگامی که در ماشین هستید، همراه با کودکتان رنگی را برگزینید و به دنبال آن بگردید. هر کدام از شما باید به نوبه خود در مسیر مقابل، شی ای با این رنگ بیابد. گفتن شی تکراری، به هیچ وجه جایز نیست.

 اسباب بازی های مثل هم

مکعب های لگو یا شبیه آن، که دارای حجم واحد و رنگ های مختلف هستند (فقط دو رنگ را انتخاب کنید) را بردارید و آن ها را در یک ردیف مرتب کنید. مثلاً : زرد بعد از قرمز را انتخاب کنید. در مرحله بعد، زرد و زرد را و بعد قرمز و قرمز و ... انتخاب کنید. هر بار که مجموعه ای را آغاز کردید، از کودکتان بخواهید که آن را کامل کند. می توانید با افزودن رنگی دیگر یا استفاده از مکعب هایی با حجم مختلف، این بازی را پیچیده تر کنید.

سرگردانی

چشمان کودکتان را ببندید و او را در آغوش بگیرید. او را با خود در قسمت های مختلف منزل بچرخانید تا دچار سرگردانی شود، طوری که نداند کجاست. سپس او را در یکی از اتاق ها بگذارید. کودکتان باید به کمک حس شنوایی (آیا صدای آشنایی هست؟)، حس بویایی (آیا این بوی آشپزخانه است یا حمام؟) و حس حرکتی، آن مکان را شناسایی کند.

 جانوران شب

اتاق کودکتان را تاریک کنید یا چشمانش را ببندید. سپس یکی از اسباب بازی هایش را جلویش بگیرید تا با انگشتانش آن را لمس کند. برای این که این بازی سخت شود، بگذارید با پشت دست یا گونه اش آن را لمس کند. در این بازی، کودکتان باید این اسباب بازی را بشناسد.

آینه

در برابر کودکتان زانو بزنید، طوری که هم قد او شوید. این بازی به این صورت است که کودک همانند آینه تمام حرکاتی را که جلویش انجام می دهید، به سرعت و به درستی انجام می دهد. می توانید این بازی را پیچیده تر کنید . مثلاً در ابتدا حرکاتی ساده انجام دهید، سپس کم کم بر سرعت و پیچیدگی آن بیفزایید.

 شکار گنج

می توانید به هنگام گردش در جنگل، این بازی را انجام دهید. از کودکتان بخواهید چهار شی مختلف، یکی اندکی تیز، یک شی خاردار، یک شی ای که روی آب شناور شود، یک شی سبز رنگ برایتان بیاورد. در این بازی، کودکتان باید لیست اشیای مورد نظر را به خاطر بسپارد . سپس به دنبال آن بگردد. هنگامی که همه آن ها را آورد،  لیست دیگری به او بدهید. گاهی اوقات ممکن است برخی از بچه ها یک شی با چند ویژگی مختلف را جمع کنند. اگر دلیل آن ها قانع کننده بود یا نه، این امر را برایشان توضیح دهید.

 شی مبهم

چشمان کودکتان را ببندید و شی ای را که برایش آشناست، بردارید و آن را زیر یک دستمال بگذارید. کودکتان باید با دیدن، آن چیز را حدس بزند، ولی اگر نتوانست، با لمس آن این کار را انجام دهد. سپس این بازی را با استفاده از چیز دیگر تکرار کنید. در گذاشتن شی به شکلی ناآشنا مثلاً به صورت منحنی یا معکوس تردید نکنید، زیرا با این کار بازی پیچیده تر و مفیدتر می شود.

نقاشی مبهم

بدون این که کودکتان ببیند، نقاشی ساده ای روی یک برگه بزرگ بکشید یا این که تصویری از مجله برگزینید. سپس نقاشی را با برگه بپوشانید و اجازه دهید کودکتان قسمتی از نقاشی را ببیند. از او بخواهید که نقاشی را حدس بزند . اگر نتوانست حدس بزند، قسمتی دیگر از نقاشی را به او نشان بدهید تا به جواب برسد.

 شکار کلمه

به همراه کودکتان، کلمه ای ساده را که معمولاً استفاده می شود، برگزینند تا به آن توجه کند. سپس قصه یا سخنی بگویید. (می توانید در مورد کارهای روزمره حرف بزنید). هنگامی که کودکتان کلمه ای هماهنگ با آن کلمه شنید، باید دست بزند، انگشتش را بالا بگیرد یا حتی حرکتی دیگر انجام دهد. می توانید او را به این دام بیندازید که می خواهید کلمه ای را تلفظ نمایید، اما در حقیقت کلمه دیگری را که با همین حرف شروع می شود، تلفظ کنید.

 برج دست نیافتنی

تعدادی اسباب بازی و اشیایی که در اتاق کودکتان است، مثل: ماشین های کوچک، مکعب های لگو، ظرف های اسباب بازی و ... را جمع کنید و آن ها را به صورت دو برج قرار دهید. یکی برای خودتان و دیگری برای او. هدف از این بازی، ساختن برج با گذاشتن این اشیا روی یکدیگر است. این بازی، نوعی مبارزه طلبی نسبت به قوانین توازن محسوب می شود. اگر برج هر یک از شما سقوط کند، بازنده است. پس باید دوباره ساختن برج را آغاز کنید.

 شناسایی صداها

در این بازی، کودک پشت به شما می نشیند و شما باید با اشیای مختلف مثل: باز و بسته كردن قیچی، مچاله کردن کاغذ، کندن نوار چسب و ...، صداهای عجیب و غریب دربیاورید، تا کودکتان این صداها را شناسایی کند. از هر آنچه که می توانید استفاده کنید، تا کودکتان با دقت و هوشیارانه به شما جواب دهد.

تهيه و تنظيم مطلب: زهرا فدايي

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
تاکنون نظری برای این مقاله ثبت نشده است
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 532
کل بازدیدها:293497

به جدید ترین عضو سایت سمیه عزیزی خوش آمد میگوییم.