بازي هاي علت و معلولي

( ويژه ي كودكان شش ماهه تا يك و نيم ساله)

1- کودکان از سن 9-6 ماهگی کم کم مفهوم علت و معلول را درک می کنند. درک علت روشن و خاموش شدن چراغ مثالی آشنا از این شناخت است. چراغ را روشن کنید و به کودک نشان دهید هنگامی که کلید برق را فشار می دهید، چراغ روشن می شود. دست کودک را بگیرید و آن را روی کلید برق بگذارید. دستش را روی کلید فشار دهید تا چراغ روشن شود. برای او توضیح دهید که چه کاری انجام داده و چه اتفاقی افتاده است. « تو کلید را زدی و چراغ روشن شد» . یک کلید برق دیگر را پیدا کنید و این حرکت را دوباره انجام دهید.

2- به کودک با دقت نگاه کنید و کارهای مورد علاقه اش را تشخیص دهید. مثلاً واژه « خوردن» برای کودک مهم است. وقتی واژه خوردن را بیان می کنید، با دست علامتی به او نشان دهید، مثلاً دستتان را در دهانتان بگذارید. از  این به بعد ، هر بار که واژه خوردن را می گویید دستتان را در دهانتان ببرید تا معنی واژه را تأیید کنید. کودکتان معنی کلمه را با صدا و اشاره شما خواهد آموخت. برخی از واژه های آسانی که می توان برایشان نشانه درست کرد، شستن، بالا، پایین، خواب هستند. کودکان برای این که معنی واژه ای را کامل متوجه شوند و آن را درک کنند، باید آن را در جملات مختلف « بیش از 200 بار» بشنوند.

3- سه شعر را که هم شما و هم کودکتان از خواندنش لذت می برید، انتخاب کنید. هر کدام از شعرها را به یکی از فعالیت های معمول کودک مربوط کنید. مثلاً وقتی کودک را برای خواب آماده می کنید، شعر « عروسک قشنگ من قرمز پوشیده » را برای او بخوانید. شعرهای دیگری را برای زمانی که وقت حمام، غذا یا بیرون رفتن است انتخاب کنید. هر بار که کودکتان شعر بخصوصی را می شنود، می داند قرار است چه کاری انجام شود. اگر او یکی از این شعرهای اشاره ای را وقتی در یک محیط متفاوت است، مثلاً خانه مادر بزرگ، بشنود، انتظار فعالیت معمولش را نخواهد داشت. مثلاً وقتی در ماشین است با شنیدن شعر پیش از حمام، انتظار نخواهد داشت حمام کند. کارهای روزمره برای ذهن کودکان اطمینان به وجود می آورند و به آن ها کمک می کنند تا بیاموزند منتظر چه چیزهایی می توانند باشند.

4- هنگامی که کودک در وان نشسته (12-9 ماهگی) به او یکی اسباب بازی که روی آب شناور می شود بدهید. بگذارید کودک چند دقیقه آن را نگه دارد. اسباب بازی را از کودک بگیرید و آن را جلوی او روی آب بگذارید. لیف را روی اسباب بازی بگذارید و بپرسید «اسباب بازی کجا رفت؟» این بازی را چند بار انجام دهید. کودک را تشویق کنید لیف را از روی اسباب بازی بردارد. اگر کودک پس از چند بار متوجه نشد باید چه کاری انجام دهد، دستش را بگیرید و کمکش کنید تا لیف را از روی اسباب بازی بردارد.

5- این بازی به کودک می آموزد که یک شی حتی وقتی آن را نمی بینیم وجود دارد. (12-9 ماهگی) با کودکتان روی زمین بنشینید و اسباب بازی مورد علاقه اش را به او نشان دهید. بگذارید کودک با اسباب بازی اش چند دقیقه ای بازی کند، سپس از او اجازه بگیرید تا شما هم با آن بازی کنید. اگر کودک اجازه داد، اسباب بازی را بردارید و آن را با یک پارچه بپوشانید.اسباب بازی بسته بندی شده را نزدیک کودک بگذارید. به او کمک کنید اسباب بازی اش را پیدا کند. سپس بازی را دوباره انجام دهید. از او بپرسید اسباب بازی اش کجا رفته ؟ بازی را برای کودک به معما تبدیل کنید. بازی را چند بار انجام دهید تا کودک بفهمد اسباب بازی اش کجاست و بتواند آن را از زیر پارچه درآورد. با اسباب بازی های مختلف کودک این بازی را انجام دهید.

6- محیط بیرون ساختمان برای اکتشافات کودک فضای فوق العاده ای است. یک سطل بیرون از منزل بگذارید و به کودک کمک کنید تا سنگ ها، برگ ها و شاخه ها را جمع کند و آن ها را در سطل بریزد. سطل را جای مناسبی خالی کنید. اجازه دهید او به سنگ ها، برگ ها و دیگر چیزها دست بزند و همزمان اسم هر کدام را به او بگویید. کودک شما از گذاشتن این اشیا داخل سطل و بیرون آوردن دوباره آن ها بسیار لذت خواهید برد. از او بخواهید یک برگ یا سنگ به شما بدهد.

تهيه و تنظيم مطلب: زهرا فدايي

مشاور مركز پايش رشد و تحول آفتاب

 

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
 
1 توسط: مامان ساینا تاریخ: 1391/06/14
مقالاتتون رو خوندم. عااالی بود. بسیار ممنونم
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 532
کل بازدیدها:293511

به جدید ترین عضو سایت سمیه عزیزی خوش آمد میگوییم.