رابطه سبک فرزندپروری با ایدئولوژی سیاسی

ترجمه و تنظیم:

 دکتر مریم صداقت / دکترای روان شناسی تربیتی

نسرين اسماعيليان / کارشناس ارشد روان شناسی

 

پژوهش ­ها نشان داده­ اند که عقاید سیاسی محصول سبک تربیتی فرد، تجارب زندگی و محیط هستند. اما سوال اساسی این است که آیا تجارب خاصی که فرد را به سمت انتخاب یک ایدئولوژی خاص سوق می ­دهند وجود دارند؟

پژوهشگران معتقدند که سبک­های فرزندپروری و خلق و خوی کودک، عواملی هستند که ممکن است نقش­ مهمی در شکل­ گیری یک ایدئولوژی داشته باشند. کودکانی که والدینشان از سبک­ها و نگرش­ های مقتدرانه برای تربیت­شان استفاده می­ کنند، در بزرگسالی به احتمال بیش­تری مقيد به ارزش­ های محافظه­ کارانه خواهند بود. مطابق با نظریه روانشناسی سیاسی، پژوهشگران دریافته­اند که کودکان دارای والدین مقتدر، در سن 18 سالگی به احتمال زیاد، نگرش­ های محافظه­ کارانه خواهند داشت، در صورتی که، کودکانی که والدینشان نگرش­های فرزندپروری برابرنگر داشتند، به احتمال بیش­تری در بزرگسالی و جوانی، نگرش­های آزادی طلبانه اتخاذ می­ کردند.

 در پژوهش­ ها، 5 فاکتور مرتبط با خلق و خو شناسایی شده­اند که عبارتند از: بی­قراری ـ فعالیت، کمرویی، تمرکز توجه، انفعال و ترس.  بر طبق تئوری روانشناسی سیاسی در رابطه با شناخت اجتماعی انگیزشی، کودکانی که خلق­ ترسو دارند نیز به احتمال زیاد در بزرگسالی، عقاید محافظه­ کارانه­ خواهند داشت. بنابراین برحسب خلق و خو، کودکانی که در 54 ماهگی ترس زیادی داشتند، در 18 سالگی، بیش­تر محافظه ­کار بودند. همچنین کودکانی که فعالیت و سطح تمرکز بالایی دارند، به احتمال بیش­تری در 18 سالگی، دارای ارزش ­های آزادی­ طلبانه و برابرنگر خواهند بود. 

البته اشاره به اين نكته لازم است كه متأسفانه اکثر این پژوهش­ها، نقص روش­شناختی دارند، به این ترتیب که برای جمع­آوری اطلاعات مورد نیاز در رابطه با خلق و خوی کودکان و سبک­های فرزندپروری والدینشان، از تجارب خود بزرگسالان استفاده می­کنند.

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
تاکنون نظری برای این مقاله ثبت نشده است
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 532
کل بازدیدها:293521

به جدید ترین عضو سایت سمیه عزیزی خوش آمد میگوییم.