مداخلات اولیه: کلیدی برای حل مشکلات رفتاری کودکان

ترجمه و تنظیم:

دکتر مریم صداقت / دکترای روان شناسی تربیتی

نسرين اسماعيليان / کارشناس ارشد روان شناسی

متخصصان معتقدند که مداخلات اولیه، از مشکلات رفتاری کودکان جلوگیری می­کنند برخي از پيشنهادات ايشان در اين زمينه عبارتند از:


شناسایی کودکانی که نیازمند کمک هستند

اغلب کودکان بارها خشمگین و عصبانی می شوند به عنوان مثال کودکان سه ساله، معمولاً به سبکی منفی رفتار می کنند و الگوهای رفتاری متفاوتی را از خود نشان می دهند. آن ها بیشتر، بی قرار، ناکام و خشمگین بوده، توصیه ها و دستورات بزرگسالان را نمی پذیرند و مقاومت زیادی نشان می دهند. این الگوهای رفتاری، تکرار شده و به تدریج بر فراوانی و شدت آنها افزوده می شود، بنابراین مي توانند زنگ خطری مهمی به شمار آیند.

افزایش توانایی

ایجاد توانایی و شایستگی، کلید اصلی کمک و حمایت از کودکانی است که از رفتارهای منفی چالش انگیز رنج می برند. احساس نیاز برای افزایش دانش در روانشناسی رشد، آشنایی با اشکال متفاوت پرخاشگری و مشکلات رفتاری راهبردهای مقابله با چالش های گوناگونی هستند که مسئولین مدارس و کودکستان ها با آنها مواجه می شوند. بالا بردن تخصص و مهارت مسئولین، باعث ایجاد یک درک بهتر از مشکل و رویارویی بهتر با مشکلاتی می گردد که برای کودکان اتفاق می افتد. علاوه بر مسئولین، افزایش توانایی والدین هم ضروری است.

تغییرات مثبت

ورود به مدرسه، یکی از موضوعات چالش انگیز است. برای بسیاری از کودکان، شروع مدرسه می­تواند استرس ایجاد کند. این استرس گاهی به صورت رفتار منفی، خود را نشان می دهد. رولند معتقد است که انتقال مثبت و مناسب، در کودکان احساس امنیت ایجاد می کند. بنابراین برای ایجاد این انتقال، باید شرایطی فراهم شود تا افرادی که در سال اول مدرسه با کودکان ارتباط دارند، در پیش دبستانی با کودکان همراه شوند و در حین تعاملات و فعالیت های مثبتی که با هم خواهند داشت، با کودک همراه شده و با او رابطه خوبی برقرار کنند.

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
تاکنون نظری برای این مقاله ثبت نشده است
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 532
کل بازدیدها:293500

به جدید ترین عضو سایت سمیه عزیزی خوش آمد میگوییم.