اسباب بازی های مناسب گروه های زیر هفت سال

اسباب بازی­ها، محرک­های قدرتمندی هستند که به دلیل رنگ، صدا، شکل و حرکت های خاص مورد توجه کودکان قرار گرفته و آنها را به تشویق و تحرک وا می­دارند. علاوه بر ایجاد سرگرمی و شادابی، در شکوفایی استعداد کودکان نقش مؤثر و جدی دارند. همچنین به طور غیر مستقیم، مفاهیم و آموزه هایی را نیز به کودکان انتقال می دهند، موجبات سرگرمی و مشغولیت کودکان می شوند؛ استعدادهای نهفته در کودکان را شکوفا کرده و به فعالیت می رسانند.

کودکان به اسباب بازی­هایی نیازمندند که بتوان آنها را حرکت داد، تغییر داد و دستکاری کرد. اسباب بازی­هایی دارای ارزش روانشناختی­اند که کودک در آن نقش فعالی داشته باشد، نه اسباب بازی­هایی که بسیار خودکار یا بسیار کامل باشند که چیزی برای انجام دادن کودکان باقی نمی گذارند.

نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک 3 ماهه

  بلز: بلز وسیله ای برای آموزش گام های اولیه موسیقی است که با ساده ترین دستگاه می­توانید آموزش خوبی به فرزندانتان بدهید و استعداد او را در این زمینه تقویت کنید. درعین حال، این وسیله یک بازی سرگرم کننده برای کودک است که باعث برانگیختن حواس و تقویت قوه شنوایی می­شود. استفاده از رنگ های مختلف باعث جلب توجه بیشتر و تحریک حس بینایی کودک می­شود. براي آموزش نوزادان، سه نت را برداريد و آنها را 10 بار در روز اول بنوازيد و هر بار نام آنها را بگوييد. روز بعد 3تا نت جديد برداشته و كار را همانند قبل ادامه دهيد تا همه نتهايي را كه داريد آموزش دهيد، اين دوره را براي سه الی چهار هفته تكرار كنيد.

 

 

 مکعب های پارچه ای: کودکان در ماه های اول معمولاً بازوها و پاهای خود را جمع می کند. از باز کردن دست و پاهای او خودداری کنید و به نرمی دست و پای تا شده او را ماساژ داده و از مکعب های ابری یا پارچه ای برای باز شدن انگشتان دست و تقویت عضلات مچ دست کمک بگیرید. نوزاد به راحتی چنگ می زند ولی قدرت برداشتن اشیاء را فعلاً ندارد. پس از طریق مکعب ها به او کمک می کنیم تا عضلات تقویت شوند. مکعب های ابری نرم و قابل انعطاف بوده و به راحتی قابل شستشو می باشند.

کتاب قصه های مقوایی یا پارچه ای، فلش کارتها: تحقیقات نشان می دهد تمرین مهارت های بینایی در شش ماه اول زندگی ضروری است. نوزادان عاشق نگاه کردن به چهره های مهربان و جذاب و اسباب بازی های رنگی و تصاویر رنگی هستند. کتاب های مقوایی را بردارید و آنها را یکی یکی در مقابل نوزادتان آهسته ورق بزنید.

           

تعداد کلمه هایی که نوزادان هر روز می شنوند، بر هوش و ذکاوت، مهارت های اجتماعی و موفقیت های تحصیلی آنها در آینده تأثیر می گذارد. کتاب قصه ها به همراه تصاویر کمک بسیار خوبی در این زمینه هستند.

 سی دی موزارت: وقتی برای نوزادان موسیقی پخش می شود، به طور ناخودآگاه به آن واکنش نشان می دهند چون در رحم مادر با ریتم، صدا و حرکت آشنا شده اند. محققان دانشگاه کنستانتز آلمان دریافته اند قرار گرفتن در معرض موسیقی، مدارهای عصبی را در مغز به جریان می اندازد.طبق تحقیقات انجام شده موسیقی موزارت باعث افزایش بهره هوشی در نوزادان می شود. 

نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک 6 ماه به بالا

1-    مکعب های چوبی یا پلاستیکی: تحقیقی در دانشگاه آلابامای آمریکا نشان داد انجام بازی هایی مثل خانه سازی با مکعب ها، توانایی های ادراکی، جنبشی و گفتاری کودک را تقویت می کنند.

2-    کرم چوبی: کودک شش ماهه علاقه دارد اشیاء را بردارد و بهم بزند و از هم جدا کند و یا سمت دهان ببرد. این اسباب بازی به عضلات مچ دست کودک کمک می کند و با کشیدن قطعات بدنی کرم کودک را دقایقی سرگرم کرده و باعث تمرکز او می شود.  

        نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک 9 ماه به بالا

         

1-    حلقه هوش اردکی: کمک به رشد مغز کودک به این معناست که او را مدام در محیط هایی قرار دهیم که هم از نظر عاطفی و هم از لحاظ فکری تحریک کننده و جذاب و غنی باشند. با مجموعه ای از حلقه های بزرگ و کوچک می شود بازی های زیادی را به منظور رشد ذهنی کودک انجام داد. حلقه ها را از بزرگ به کوچک یا کوچک به بزرگ یا هر روش دیگری روی هم بچیند. حلقه ها را پرتاب کند. حلقه ها را دور انگشت هایش بیندازد. حلقه ها را بچرخاند.

                     

مداد شمعی با موم عسل: برای تقویت ماهیچه های کوچک دست و بالا بردن هماهنگی چشم و دست می توان یک کاغذ سفید و یک مداد شمعی به کودک داد. ابتدا با مداد شمعی روی کاغذ می کوبد و یا سعی می کند مزه آن را بچشد، ولی به فکر درهم آمیختن مداد با کاغذ نمی شود. به او نشان دهید که چه طور کاغذ را می تواند خط خطی کند.

نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک یک سال به بالا

خانه هوش، ماشین هوش و ... : وقتی کودکان چیزی را هل می دهند، احساس می کنند قوی هستند و بر اوضاع تسلط دارند. این نوع بازی ها روش فوق العاده ای هستند برای تقویت حس اعتماد به نفس و هماهنگی در کودکان نوپا. در ذهن کودک یک ساله مفهوم پر و خالی کردن در حال شکل گیری می باشد. علاوه بر رشد و پرورش این مفهوم از طریق این اسباب بازی کودک تطبیق دادن شکل ها را می آموزد. همچنین هماهنگی چشم و دست افزایش می یابد. 

پازل جاگذاری یک تکه: پازل ها موجب رشد تفکر منطقی، شناسایی اشکال، توانایی تشخیص تشابهات و تفاوت ها، افزایش دقت و تمرکز، و هماهنگی چشم و دست می شوند.

 

نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک یک و نیم سال به بالا

پازل دو تکه تا چهار تکه: بسته به توانایی های کودک در این مرحله از پازل دو تکه شروع کرده و کم­کم تعداد قطعات را افزایش می دهیم. آشنایی با حیوانات، میوه ها، مشاغل و .... در قالب بازی پازل برای کودکان بسیار مفید هستند. 

 

نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک دو سال به بالا

پازل دوخت و نخ کردنی ها: بازی و همراهی کودکان با این وسیله باعث افزایش مهارتهای زیر می شود:

ü     هماهنگی چشم و دست

ü     تقویت مهارتهای ظریف

ü     تقویت حس لامسه

ü     هماهنگی دو نیمکره مغز

 

 ساختنی ها (قطار چوبی): کودک با کشیدن قطار، ساختن و باز کردن آن و چیدن مکعب های مختلف با اشکال متفاوت بر روی هم با مهارت هایی همچون تقویت راه رفتن، تقویت عضلات دست، زبان آموزی، مفاهیم ساده و ریاضی و بسیاری موارد دیگر آشنا می شود. از همه مهم تر حسی که ساختن و خالق بودن به کودک می دهد، اعتماد به نفس او را بالا می برد. 

ü      تقویت مهارت جاگذاری

ü      پرورش خلاقیت

ü      تقویت عضلات دست و راه رفتن و تعادل                                                                                                              

ü      هماهنگی چشم و دست                                                                           

ü      تحریک دیداری                                                                                           

ü      آشنایی با اشیا ملموس                                                                                                 

ü      تقویت تجسم فضایی                                                                        

ü      تقویت هوش فضایی                                                 

ü      زبان آموزی                                                                                                           

ü      طبقه بندی     

 

 

نمونه اسباب بازی های مخصوص کودک سه سال به بالا

مونته سوری: این وسیله مهارت های فکری فرزندتان را تقویت می کند. بازی کودک با این وسیله منجر به یادگیری طبقه بندی رنگ و شکل می شود. کودک حتی می تواند همزمان طبقه بندی رنگ و شکل را انجام دهد. تمرکز و هماهنگی چشم و دست بالا می رود.

 

 پیچ و مهره ها: برای پرورش مهارت انگشتها و دستان کودک بازیهای پیچ و مهره ها بسیار مناسب هستند.

ü     این مهارتها در نوشتن، خوش خط بودن، نواختن پیانو و انواع سازها و بسیاری دیگر از مهارتهای انسانها در بزرگسالی از قبیل جراحی تعیین کننده هستند.

ü     منجر به پرورش قوه تفکر، سازندگی و خلاقیت کودک می شود.