يادگيری شاد

 

موضوع: مهارتهای والدین

انتشارات: مؤسسه انتشارات صابرين

 

يکی از مهمترين فرصتهای يادگيری کودک، پنج سال اول زندگی اوست. تجربه‌های اين دوره زندگی کودک به شدت متأثر از مطالبی است که او در اين سالها می‌آموزد. بازی، در دوره پيش از دبستان مثل يک کلاس درس برای کودکان است. در اين کتاب هر فعاليت با يک نام معرفی شده است. اين نام، نوع فعاليت و مهارتهايی را که با انجام آن فعاليت، پرورش و تقويت می‌يابند، نشان می‌دهد. در اين کتاب بعد از معرفی مختصر تواناييهای کودکان در سنين 3، 4 و 5 سالگی به فعاليتهای گوناگونی که والدين می‌توانند در فصول مختلف برای فرزندانشان ترتيب دهند، می‌پردازد. بخشی از فعاليتها به شما عزيزان تقديم می‌گردد:

فصل پاييز:

يک خوردنی جالب: از کودک بخواهيد چند نوع ميوه درختی مانند سيب، هلو، آلبالو، موز، پرتقال و گردو را نام ببرد. سپس از او بپرسيد: اگه تو حق انتخاب چيزی رو دوست داشتی، آرزو می‌کردی چه خوردنيهایی روی درخت در بياد؟ پيتزا؟ بستنی؟ درباره انتخابهای خنده‌دار با يکديگر گفت و گو کنيد و سپس ميوه درختی را با هم بخوريد.

فصل زمستان:

من يک آدم برفی هستم: به کودک بگوييد: خيلا کن يک آدم برفی هستی. اول مثل يک آدم برفی سر پا بايست. بعد فکر کن آفتاب شروع به تابيدن کرده و تو در حال آب شدن هستی. سپس يک عضو بدن را نام ببريد. کودک بايد آن عضو را نام ببرد. کودک بايد آن عضو را به حرکت درآورد و پس از آن شروع به حرکت کند و آب شدن همه بدن را نمايش دهد، درست مثل آب شدن يک آدم برفی.

فصل بهار:

روسری در باد:

بيرون برويد و يک روسری را در معرض باد قرار دهيد تا کودک چگونگی حرکت روسری را در باد يا به عبارتی، وزيدن باد را مشاهده کند. سپس او را تشويق کنيد که در باد راه برود، حرکت کند و دور خود بچرخد..........

فصل تابستان:

ظرف غذای پرنده: سرپوش يک جعبه تخم‌مرغ شش تايی را برداريد. چهارگوشه جعبه تخم‌مرغ را سوراخ کنيد و يک نخ به هر سوراخ ببنديد و نخها را در مرکز جعبه به هم گره بزنيد و آن را به شاخه درختی آويزان کنيد. در جای تخم‌‌مرغها، دانه بريزيد و ببنيد که آيا پرندگان از آن دانه ها می‌خورند؟

 

لیست نظرات

نام شما:   
آدرس ایمیل:  
نظر شما: 
 
تاکنون نظری برای این مقاله ثبت نشده است
 
سوال از مشاور
نام و نام خانوادگی شما:  
نشانی الکترونیک:   
متن خود را وارد کنید:
 
آمار و ارقام
مقالات: 183
کاربران: 532
کل بازدیدها:293510

به جدید ترین عضو سایت سمیه عزیزی خوش آمد میگوییم.